Єрковці

Село Єрковці  розташоване за 17 км від районного центру  м. Переяслав-Хмельницький,  що на 70-у кілометрі автомобільної траси  Київ – Черкаси.

Загальна площа адміністративних меж Єрковецької сільської ради становить 4250,2 га.  В межах  населеного пункту 622,02 га .

Населення села сьогодні  налічує 1081 осіб.

На території сільської ради розташовані та діють:

• Навчально-виховне об’єднання «ЗОШ І-ІІІ ст. ДНЗ»;
  • Єрківецька амбулаторія загальної практики сімейної медицини;
  • Сільська бібліотека;
  • Будинок культури;
  • Відділення поштового зв’язку;
  • Церква св. Архістратига Михаїла.

Натериторії сільської ради діють СТОВ «Єрківці-2», ПП «Тріумф»  та фермерські господарства: «Геркулес», «Святослав», «Бебешко В.І.», «Стожар», «Скиба О.П.».

Прямуючи трасою Київ – Черкаси, на сімдесятому кілометрі обов’язково проминеш кордони села Єрковці. З вікна автомобіля відкривається захоплююча панорама  лісостепової  зони  Придніпровської  низовини. Чисельні кургани обабіч шляху свідчать, що навколишня територія  освоєна людьми ще з прадавніх часів .

Єрковці розташовані на кордоні рівномірного падіння до Дніпра тієї загальної гряди, яка займає значну частину Лівобережної України. Тут лесова тераса, що сягає у висоту до 10-15 метрів, знижується в напрямку болотистої  місцевості, утвореної трьома протоками-старицями, що відомі під назвами «Стави», «Круглий став», «Жолоб».  Вони перетинають село з заходу на південь. На південно-східній околиці села ці протоки зливаються в одну і мають назву «Булатиця», яка далі тече чітко сформованим руслом уздовж схилу лесової тераси до села Веселого.

Єрковці мають свою особливу історичну значимість, перед усім , тому що є  часткою культури Середньої Наддніпрянщини, яка завдяки своєрідному географічному положенню відіграла особливу роль у геополітичних та етнічних процесах. На околицях села досліджено три кургани пізньоскіфського часу( ІІІ-І ст.. до н.е.), а також ранньослов’янське поселення черняхівської культури.

Вперше про Єрковці згадується  в грамоті князя Олександра (Олелька) Володимировича з роду князів Ольгердовичів (1440-1455 р.р.), виданою у 1455 році. Назва села, за однією з легенд, пояснюється назвою міфічної річки Ярка, яка нібито колись протікала із заходу від Виртибів на південь до Булатиці.  Інша гіпотеза виводить першу назву поселення від ознак рельєфу місцевості – «яри», що трансформувалося в «Ярковці», а потім в «Єрковці».

Легенда, збережена і до сьогодні пояснює назву села тим, що першим поселенцем  в урочищі «Виртиби» був козак  Єрко, а звідси виходить, що село було Єркове,  тобто йому належало. Крім того, на карті Гійома Левассера де Боплана ще у ХVІІ ст. зазначена найстаріша відома назва – село «Irko». Важливий  також  і той факт, що у всіх документах ХVІІІ-ХІХ ст. та початку ХХ ст. назва села – Єрковці. У такому варіанті назва села існує й на сьогодні в офіційній документації сільської ради.